معرفی مشاهیر استان گلستان

مشاهیر استان گلستان

سراسر ایران ستارگانی را دارد که هم میهن و هم مردم آن دیار به آنها میبالند.استان گلستان نیز از وجود این ستارگان فرهنگ و ادب بی بهره نیست.ستارگانی که به آنها اشاره میکنیم تنها بخش کوچکی از این آسمان پر از ستاره این استان می باشد.

مختومقلی فراغی

آرامگاه مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامی و یكی از مفاخر فرهنگی كشور در محلی به نام آق تقه یا آق تقای (دشت سفید) بین مراوه تپه و كرند و در 155 كیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد كاووس قرار دارد. احداث آرامگاه مختومقلی فراغی متعق به عصر حاضر می باشد كه سبك طرح نقشه آن آمیزه ای از گل وحشی و آلاچیق تركمنی است.

فخرالدین اسعد گرگانی

فخرالدین اسعد گرگانی شاعر ایرانی در اوایل قرن پنجم ه.ق متولد شد  برای کسب دانش خراسان بزرگ را درنوردیده و در مرو ، پایتخت سلجوقیان به حضور طغرل رسیده است . طبع موزون فخرالدین اسعد گرگانی سلطان سلجوقی را سخت تحت تاثیر قرار داده ، او را جزء خواص منشیان خود قرار داده است .. فخرالدین پیش از سفر به بغداد در اصفهان به پیشنهاد والی آنجا ، عمید ابوالفتح مظفر نیشابوری با تسلط و اشرافی که بر زبان پهلوی داشته است ، داستان عاشقانه پارتی ویس و رامین را به پارسی دری ترجمه کرده و با هنرنمایی و مهارت خاصی آن را به صاحب نظران تقدیم می دارد.

فصیحی استرابادی

علی بن محمد بن علی استرابادی معروف به « ابن ابی زید » و ملقب به فصیحی ، از رجال معروف عربیت و ادب و از مشاهیر نحویین است که در اواسط قرن پنجم ه.ق در استراباد متولد شد. گویند از این رو وی را فصیحی می خواندند زیرا کتاب «الفصیح» ثعلب را بسیار  مطالعه کرده و تدریس نموده است.

 نظام الدین استرابادی

نظام الدین استرابادی از فصحا و علمای معروف در قرن نهم ه.ق در استراباد متولد شد . وی در مدح ائمه شعر می سروده و مثنوی سلیمان و بلقیس از اوست .

  بیاضی استرابادی

بیاضی استرابادی در اواخر قرن نهم ه.ق در استراباد زاده شد . شغل وی رمالی بود و اواخر عمرش را در کاشان گذراند و در همان شهر درگذشت و مدفون گردید . اشعار وی بیشتر هزل و هجوهای رکیک بود و چند قطعه هم در هجو خواجه مظفر پتکچی (از اعیان و امرای استراباد) بود . وی در قرن دهم ه.ق در کاشان چشم از جهان فرو بست .

  میرداماد استرآبادی

میر محمد باقر شمس الدین محمد حسینی استر آبادی فیلسوف بزرگ ایرانی در سال 969 ه.ق در استرآباد متولد شد . وی در شرح صحیفه، خود را استر آبادی الاصل و اصفهانی المسکن و سید حسینی نسب معرفی می کند .از آثار او میتوان به” قبسات و صراط المستقیم” اشاره کرد.

   حکیم سید ابوالقاسم میر فندرسکی

حکیم سید ابوالقاسم حسینی معروف به میرفندرسکی ، در حدود سال970 ه.ق در فندرسک از نواحی گرگان دیده به جهان گشود . وی از چهره های درخشان حکمت و عرفان به شمار می رود . این حکیم وارسته دروس مقدماتی را در زادگاه خود فراگرفت و سپس راهی اصفهان شد که مرکز علم و پایتخت صفویان بود.

ملا محمد امین استرابادی

محمد امین استرابادی فرزند محمد شریف استرابادی ، فقیه ، متکلم ، محدث ، و از بزرگان مکتب اخباری در قرن دهم ه.ق در استراباد متولد شد . در جوانی به عتبات عالیات رفت و در محضر درس میرزا محمد بن علی ، جمال الدین ابو منصور ، حسن بن زین الدین معروف به (صاحب معالم) و محمد بن علی موسوی عاملی معروف به (صاحب مدارک) به کسب علم پرداخت و از آنها اجازه دریافت نمود . اواخر عمرش را در مکه گذراند و سرانجام در همانجا به سال 1033 ه.ق درگذشت .

میر محمد مومن استرابادی

میر محمد مومن حسینی پسر عالم بزرگ ، اشرف الدین سید علی حکیم استرابادی ، خواهر زاده میرفخرالدین سید محمد حسن سماکی ، استاد میرداماد است . وی از علمای بزرگ شیعه عصر صفوی است که با هجرتش از ایران به هند مشهورتر شد . میر مومن علاوه بر احاطه در امور کشوری و قضایی از بار علمی و فرهنگی پر بود . علاوه بر کمالاتش در حوزه شعر و ادب که خود از سخنوران مضمون آفرین بود و تخلص مومن داشت استادی صاحب نظر بود .

سلطان حسین استرآبادی

سلطان محمد استرابادی فرزند سلطان محمد ، متکلم و خطیب و از شاگردان شیخ بهایی که در عصر شاه صفی و شاه عباس دوم می زیست ، پس از پایان تحصیلات در اصفهان به استراباد بازگشت و به تالیف کتاب پرداخت . وی در حمله انوشه خان ازبک به استراباد به سال 1078 ه.ق و به قولی 1082 ه.ق کشته شد . سلطان حسین فرزندی داشت به نام ابوالحسن خطیب استرابادی که از افاضل و خطبای به نام ناحیه استرآباد بود .

  میرزا مهدی خان استرابادی

میرزا مهدی خان استرابادی معروف به منشی الممالک که نام اصلیش نظام الدین محمد هادی حسینی بود ، پیش از سال 1100 ه.ق در استرآباد متولد شد.  مدتها ناظر امور باغهای سلطنتی و سپس (سرکار خاصه شریفه) بود تا اینکه در زمان افغانها به ایران و اشغال اصفهان ، مدتی گوشه گیر شد . پس از فتح اصفهان توسط نادر با عده ای از اهالی استراباد نزد نادر رفت و مقرب درگاه وی گردید . او آموزگار نادر نیز بود و به قولی به او سواد خواندن و نوشتن آموخت . ولی شغل منشی الممالکی او باعث شهرتش شد ، زیرا منصبی بسیار مهم محسوب می گردید که از دوران صفویه تا عصر قاجار وجود داشت .

عبدالقاهر جرجانی

(مولف اسرارالبلاغه و دلایل الاعجاز و …)

سید اسماعیل جرجانی

(مولف ذخیره خوارزمشاهی اولین و بزرگترین دایره المعارف پزشکی به زبان فارسی)

ابراهیم استرآبادی

از خوشنویسان تعلیق و نستعلیق ایران.

ابو سعید جرجانی

رياضي‌دان و ستاره‌شناس ايراني و صاحب آثاری  همچون؛ “مسائل هندسي‍ـة ” و “رساله اي در ترسيم نصف النهارات به نام استخراج خط نصف‌النهار من كتاب آناليما و البرهان عليه”.

اَبُوالمَحاسِنِ جُرجاني

عالم امامي و مؤلف تفسير فارسي موسوم به جلاءالاذهان و جلاءالاحزان.

رضى‌الدين‌ محمد بن‌ حسن‌ اِسْتَرابادي‌، معروف‌ به‌ رضى‌

اديب‌ و نحوي‌ شيعى؛‌صاحبآثار همچون: شرح‌ الكافية، يا شرح‌ الرضى،‌ شرح‌ الشافية، دومين‌ كتاب‌ مهم‌ استرابادي‌ است‌ كه‌ آن‌ هم‌ چنانكه‌ از نامش‌ برمى‌آيد، شرحى‌ است‌ بر الشافية ابن‌ حاجب‌ در صرف‌ كه‌ پس‌ از تأليف‌ شرح‌ الكافيه‌ نگارش‌ يافته‌ است‌، نظم‌ اللا¸لى‌ المبدعة فى‌ صفة الكتابة المخترعة، منظومه‌اي‌ است‌ در صناعت‌ كتابت‌. نسخه‌اي‌ از اين‌ اثر در دارالكتب‌ قاهره‌ موجود است‌.

سيدركن‌الدين‌ حسن‌ ابن‌ محمد حسينى‌ استرابادي‌ جرجانى‌ معروف به اِبْن‌ِ شَرَفْشاه‌

حكيم‌، متكلم‌ و نحوي‌ مشهور سدة 8ق‌؛ آثار: شرح‌ مختصر ابن‌ حاجب‌، سه‌ شرح‌ بر الكافية، شرح‌ تصريف‌ ابن‌ حاجب‌ معروف‌ به‌ الشافية، شرح‌ اصول‌الدين‌ ابن‌ حاجب‌ ؛  شرح‌ دو مقدمة ابن‌ حاجب‌ ،شرح‌ المطالع‌ در منطق‌؛ شرح‌ شمسيه‌ در منطق‌ ، شرح‌ قواعد العقائد خواجه‌ نصير در كلام‌ كه‌ به‌ خواهش‌ فرزند خواجه‌ به‌ شرح‌ آن‌ پرداخت‌ ، شرح‌ حماسة ابوتمام‌ ، حل‌ العقد و العقل‌ فى‌ شرح‌ مختصر السؤل‌ و الامل‌ ، شرح‌ الفصيح‌ ثعلب‌ در لغت‌ ، منهج‌ الشيعة (نهج‌ الشيعة) فى‌ فضائل‌ وصّى‌ خاتم‌ الشريعة، كه‌ به‌ نام‌ سلطان‌ اويس‌ بهادرخان‌ نگاشت‌ ، حواشى‌ بر تجريد الاعتقاد خواجه‌ نصير ، مرا¸ة الشفاء در طب‌ ، بيست‌ سؤال‌ از خواجه‌ نصيرالدين‌ طوسى‌ كه‌ خواجه‌ به‌ هر يك‌ پاسخ‌ داده‌ و تاريخ‌ 671ق‌ در پايان‌ آن‌ ظاهراً به‌ خط خود خواجه‌ رقم‌ خورده‌ است‌ ، شرح‌ بر كتاب‌ الحاوي‌ در فقه‌ شافعى‌ كه‌ وصف‌ آن‌ گذشت‌.

ابوالحسن جرجانی

علي بن عبدالعزيز بن حسن بن علي بن اسماعيل اَبوالْحَسَن جُرْجاني، اديب،فقيه شافعي و متكلم معتزلي.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *