به نام خدا
پیامبر اسلام برای بنیانگذاری جامعه*ای جاوید و امت واحد به پی*افکنی بنای برومندی پرداخت که در سایه آن اصیل*ترین تمدنها شکل گرفت و بشر را از تمام مزایای یک تمدن عالی انسانی که هرگز دستخوش توفان روزگار نخواهد شد برخوردار ساخت .
در عام الفیل (سالى که سپاه ابرهه به قصد تخریب خانه خدا به مکه هجوم آوردند) قادر متعال از نسل اسماعیل پیامبر فرزندى به دنیا آورد که قرار بود با ابلاغ آخرین شریعت الهى، بزرگترین تحول را در تاریخ بشریت ایجاد کند .

نام پدر این کودک، عبدالله و نام مادرش آمنه بود. پس از تولد نوزاد طى مراسمى خاص نام "محمد" را براى او برگزیدند. این نام را (عبدالمطلب) جد پیامبر انتخاب کرد و مادرش، نام (احمد) را برگزید و در قرآن به هر دو نام اشاره شده است.

پدر او بنابر آنچه مشهور است پیش از ولادت محمد از دنیا رفت. تربیت و نگهدارى کودک را عبدالمطلب، جد او و پس از وى ابوطالب، عموى وی متکفل شدند.

محمد (ص) در سرزمین سخت و خشن عربستان با مردمى خرافى، بت پرست، متعصب، جاهل و نادان، مردمى که دختران را زنده به ‏گور می کردند و گاه به خاطر تعصبات بیجاى قبیله ‏اى، سالها با یکدیگر می جنگیدند، رشد کرد.

کعبه که پایگاه توحید و مرکز یکتاپرستى است، به بتخانه تبدیل شده بود. در چنین شرایطی آثار خداپرستى محو شده، رذایل فضیلت و فضیلتها رذیلت محسوب می شدند .

محمد در دوران جوانى چنان درستکار و خوشنام بود که به "امین" ملقب شد به طوری که در منازعات قومى، وى را به عنوان داور انتخاب می کردند.

ماجرای سنگ حجرالاسود و میانجی گری حضرت محمد و همچنین پیمان حلف الفضول از جمله مواردی است که بر ایمان قلبی مردم به پیامبر تأکید دارند .

حضرت محمد پس از بعثت یقین داشت اسلام که همه را به برابرى می خواند و تبعیض ها و ثروت اندوزى ها و بهره کشیهاى ظالمانه را ممنوع می سازد، در مقابل خود مخالفین بسیارى خواهد داشت، به همین دلیل سه سال مخفیانه اسلام را تبلیغ کرد. پس از خدیجه، على (ع) ایمان آورد و اینها تا مدتى تنها کسانى بودند که با پیامبر نماز می خواندند.

تا اینکه پس از سه سال از جانب خدا فرمان رسید که پیامبر رسالت خود را علنی کند .

پیامبر اسلام با وجود مشکلات و سختیهای بسیار و کارشکنیهای جاهلان، به منظور ابلاغ فرمان خدا و دعوت به اسلام تلاشهای بسیاری کرد .

آن حضرت با اخلاق بی مانند خود که به ویژه در آن دوران بسیار ممتاز و برجسته بود، تأثیر بسیاری بر اذهان داشت و همین نوعدوستی، محبت، روی خوش ، عدالت، مساوات و دیگر خصایل اخلاقی بود که موجب محبوبیت آن حضرت و اسلام شد.

امروز نیز اخلاق پیامبر اسلام در کنار آموزه های قرآن و اسلام، عامل جذب اقشار مختلف به این دین الهی است .
منبع:خبرگزاری مهر