غار سپيد شيرآباد

چهارشنبه,31م اردیبهشت,1393 - 9:42
غار سپيد شيرآباد

غار شیرآباد یك غار طبیعی است كه بشر در ساخت آن نقشی نداشته است، یك غار آبی و رودخانه‌ای كه طول آن به حدود 235متر می‌رسد و قطر دهانه آن 9 تا 15 متر اندازه گیری شده 


غار شیرآباد یك غار طبیعی است كه بشر در ساخت آن نقشی نداشته است، یك غار آبی و رودخانه‌ای كه طول آن به حدود 235متر می‌رسد و قطر دهانه آن 9 تا 15 متر اندازه گیری شده است. 
در كف غار دیو سپید آب سردی جاری است كه حدود 10 تا 11 درجه سانتیگراد دما دارد و آب این غار  به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می‌ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می‌پیوندند. 
رطوبت و دمای مناسب این غار، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای بعضی از گونه‌ها مثل سمندر كور غارزی گرگانی كرده كه فقط در این غار و غارهای اطراف زندگی می‌كند.
بیشترین بخش غار تاریك است و در انتهای آن چشمه ای دیده می‌شود كه ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن‌های گذشته بوده است. 
به دلیل ویژگی‌های ساختمانی و جنس زمین، حركت آب باعث تشكیل استخر، استالاكتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده‌های مختلف در طول مسیر شده است.
برخی بر این باورند كه این غار همان غاری است كه حكیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه خود آورده است و بین آبشار سوم و چهارم مسیر فرعی است كه به این غار ختم می‌شود و اهالی معتقدند تا به حال كسی به انتهای این غار نرسیده است.
اگرچه طول این غار از دهانه تا محل چشمه انتهایی حدود 240 متر اندازه گیری شده است ولی هنوز انتهای غار به درستی مشخص نشده است و غار در ارتفاع 310 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است.
هرچه در غار به جلو می‌روید، عمق آب بیشتر می‌شود، نفس كشیدن در غار به دلیل پخش شدن گاز گوگرد كمی مشكل است، كمی كه جلوتر می‌روید سمندرهای غارزی گرگانی را در این غار مشاهده می‌كنید كه بزرگترین سمندر‌های آبی جهان هستند.
سمندر غارزی گرگانی در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد و از نظر زیستی در وضعیت بحرانی یا «CR» فهرست بندی شده است.
حدود 200 متر كه به جلو می‌روید به دلیل زیاد شدن آب دیگر قادر به جلوتر رفتن نیستید و برای پیشروی احتیاج به وسایل غواصی دارید.
در قسمت اعظم غار تاریكی مطلق حكمفرماست و در انتهای غار نیز چشمه ای وجود دارد كه منشأ ایجاد غار در طول قرن های گذشته است و به دلیل ویژگی های ساختمانی و جنس زمین، حركت آب موجب تشكیل استخر، سنگ های استالاگتیت و بستر گلی شده است.
انعكاس صدای حركت آب درمسیر تبدیل به زمزمه و صداهایی درغار شده كه این مسئله شایعات مختلفی را درباره غار بین اهالی رواج داده است

تعداد بازدید : | تعداد نظرات : 0

ارسال نظر
نام
ایمیل
وب سایت
متن نظر  
  لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:
=8+3  
 
   
   
آزادشهر
°
امروز کمترین: ° بیشترین :°
فردا کمترین: ° بیشترین :°
بستن